Zboże w dobrej cenie

Zboże w dobrej cenie

W tygodniu 15-21.10.2018 zdecydowanie przeważały zboża w przypadku których cena średnia krajowa wzrosła. Na 10 raportowanych przez Min. Rol. zbóż, aż 6 podrożało, 2 potaniały, a cena średnia kolejnych 2 nie zmieniła się. W skupie nadal dominowała kukurydza, stanowiąca blisko połowę struktury zakupów. Cena średnia kukurydzy suchej spadła w skali tygodnia o symboliczną złotówkę, do 723 zł/t, a ziarno mokre skupowano średnio po 527 zł/t (+4 zł/t w ciągu tygodnia).

Większą tygodniową przecenę odnotował jęczmień konsumpcyjny. Za tonę tego zboża punkty skupu płaciły średnio 740 zł, w porównaniu do 773 zł – tydzień wcześniej. Do będących w większości zbóż drożejących (średnio w kraju) należała, między innymi, pszenica. Ziarno skupowane na konsumpcję podrożało o skromne 3 zł, do 819 zł/t, a pszenica paszowa zyskała na wartości 11 zł i wyceniona została na 797 zł/t. Raportowane ceny średnie pszenicy są najwyższe od 4-5 lat. W ujęciu regionalnym, najwięcej za to zboże płacono w makroregionie północno-zachodnim, gdzie pszenica konsumpcyjna wyceniona została na 837 zł/t (średnio). Najtaniej za pszenicę płacono w makroregionie centralno-wschodnim. Tam tona ziarna przeznaczonego na cele konsumpcyjne wyceniona została 795 zł.
Obok pszenicy, swoje maksima ceny średniej krajowej ustanowił (w analizowanym tygodniu) także owies paszowy (+32 zł do 707 zł/t) i pszenżyto (+1 zł do 751 zł/t).

Źródło: e – WGT