Z wizytą w gospodarstwie rybackim

Z wizytą w gospodarstwie rybackim

– Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych i Polski Ład są sposobami na zapobieganie wyludnianiu się obszarów wiejskich. To narzędzia wsparcia dla takich gospodarstw, jak to gospodarstwo rybackie, które mam okazję dziś oglądać – powiedział minister Grzegorz Puda podczas wizyty w gospodarstwie Mariusza Jabłońskiego we wsi Grajewo koło Giżycka.

Minister zapewnił, że rząd pracuje nad projektem ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Przepisy mają zawierać korzyści w obszarze podatkowym i gospodarczym, a także korzystne zmiany związane z dziedziczeniem.

Gospodarstwo, które odwiedził minister Grzegorz Puda ma 21 ha użytków rolnych. Znajdują się tu także stawy rybne, które zajmują 3 ha oraz tawerna wybudowana dzięki dofinansowaniu dla Lokalnych Grup Rybackich. Ryby hodowane w tym gospodarstwie to: amur, karp, lin, karaś, leszcz. Menu tawerny to tradycyjne, regionalne dania – promocja polskiej kuchni i regionu.

Gospodarstwo wyróżniane jest w konkursach, właściciel jest laureatem konkursu na najlepsze łowiska prowadzone przez LGR. W gospodarstwie hodowane są również koniki polskie wypasane na groblach dla utrzymania dobrego stanu zbiornika.

– Polscy producenci rolni odpowiadają na zapotrzebowanie konsumentów, którzy szukają produktów wysokiej jakości. Ich dostępność mają ułatwić zmiany w rolniczym handlu detalicznym – zapowiedział szef resortu rolnictwa.
Minister Puda podkreślił, że niezwykle ważne jest  kupowanie polskiej żywności i sięganie po produkty bezpośrednio od producentów. 

Źródło: MR i RW

Udostępnij artykuł