Więcej płacimy za benzynę

Więcej płacimy za benzynę

W tygodniu kończącym się 15-go stycznia 2020 wzrosły delikatnie ceny średnie benzyn, podczas gdy ceny oleju napędowego i LPG nie zmieniły się. W konsekwencji w połowie 3 tygodnia nowego roku za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić średnio 4,98 zł/l, a za ON nadal 5,19 zł/l.

Co ciekawe ceny giełdowe ropy mocno spadły w ostatnim tygodniu, po tym jak zmalało napięcie na linii USA-Iran. Przełożyło się to na niższe ceny w oficjalnych cennikach hurtowych. W PKN-Orlen w skali tygodnia (9-15 stycznia 2020) cena ON obniżyła się o 16 groszy, a Pb-95 spadła o 3 grosze na litrze.

Oznacza to wzrost marży stacji na sprzedaży paliw, szczególnie w przypadku diesla. Od dłuższego czasu ceny detaliczne oleju napędowego były sztucznie utrzymywane na niskim poziomie, często poniżej oficjalnych cen hurtowych. Wynikało to z polityki cenowej państwowych rafinerii (wybory do Europarlamentu, a potem do Sejmu). Początek nowego roku przynosi stopniowe odbudowywanie marż detalicznych na sprzedaży ON, teraz też benzyn, stąd wyższe ceny przy dystrybutorach.

Warto zauważyć, że hurtowa cena diesla była w 2 tygodniu 2020 o 43 gr/l wyższa niż rok temu, ale w detalu ON kosztował średnio o 14 groszy więcej więcej niż przed rokiem. Zawdzięczamy to niższym marżom ze sprzedaży paliw na stacjach.

Oficjalne hurtowe ceny Pb95 były w 2 tygodniu 2020 o 53 gr/l wyższe niż rok temu, ale dzięki dużo niższym marżom na stacjach płaciliśmy za to paliwo średnio o tylko 18 groszy więcej niż przed rokiem.

Źródło: e – WGT

Udostępnij artykuł