Warsztaty serowarskie w Słupie

Warsztaty serowarskie w Słupie

 4 grudnia br. w Słupie (gmina Gruta) odbyły się zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy warsztaty serowarskie.

Warsztaty poprowadziła Pani Joanna Włodarska z Akademii Siedlisko pod Lipami, jednej z najbardziej znanych serowarni w Polsce. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Aktywna Wieś Słup” dowiedziały się jak zarobkowo zająć się produkcją serów, ale też mogły przy asyście prowadzącej zrobić własne sery; Ser Koryciński, Żuławski, Goudę, Ricottę, Fetę i Oscypek.

Celem warsztatów było przede wszystkim zrozumienie zachodzących procesów podczas wytwarzania serów, w zależności od jakości mleka, warunków zewnętrznych (temperatura, ciśnienie atmosferyczne), podawanej zwierzętom paszy, itp. Mechaniczne stosowanie się do przepisów często nie daje bowiem zadowalających rezultatów i nie zapewnia powtarzalności.

Wiedza i umiejętności pozyskane w czasie warsztatów pozwalają planować otwarcie własnej profesjonalnej serowni, co może stać się nie tylko formą dodatkowego zarobku ale przede wszystkim pomysłem na lukratywny biznes.

Warsztaty odwiedzili Pani Poseł Anna Gembicka i wójt gminy Gruta Pan Waldemar Kurkowski, którzy wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich własnoręcznie wyrabiali oscypki.

Źródło: KOWR

Udostępnij artykuł