Walentynki sercem gotowane

Walentynki  sercem gotowane

15  lutego  w  Lubczy, gmina Ryglice, województwo małopolskie  odbędzie się impreza pod nazwą
,,Walentynki w Lubczy sercem gotowane. Organizatorem całego wydarzenia będzie  Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy we współpracy z Urzędem Miejskim w Ryglicach oraz Ośrodkiem Kultury w Ryglicach. W tym roku we wspólnym gotowaniu    regionalnych potraw z walentynką  borą udział Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko z Małopolski, ale również z Łódzkiego, Pomorza oraz Śląska i Ziemi Świętokrzyskiej.

– Produktem lokalnym w miejscowości Lubcza jest zupa z lubczykiem. Jej degustacja odbywała się podczas cyklicznej imprezy walentynkowej. Wielu osobom znany jest jej wyjątkowy smak. Ma ona ponadto właściwości lecznicze, a sam lubczyk jest traktowany jako przyprawa o szczególnej mocy działającej pozytywnie na uczucia. W jakiś sposób łączy się to z kultem do świętego Walentego, który jest patronem zarówno zakochanych, jak  i ludzi cierpiącymi na choroby nerwowe. We wsi Lubcza znana też jest opowiastka według której onegdaj przybywał w te strony na łowy sam król Kazimierz Wielki, niezwykle smakowały mu potrawy gotowane przez tutejsze gospodynie, zaciekawiony niespotykanym smakiem i aromatem pytał o dodawane przyprawy, wówczas gospodyni wskazała na lubczyk, ,a zarazem mieszkaniec Lubczy .

Wieś Lubcza to najdalej na wchód wysunięta miejscowość w gminie Ryglice, ma pełne prawo do tego, by ubiegać się o palmę pierwszeństwa w „promocji święta zakochanych”.  Na długo przed tym, jak tradycja Walentynkowa przywędrowała do Polski z krajów anglosaskich, w tutejszej świątyni oddawano hołd świętemu Walentemu, patronowi zakochanych. Skąd wziął się ten kult? Dzisiaj trudno powiedzieć, tym bardziej, że był to jeden z mniej popularnych patronów kościołów w Polsce. Tradycyjnie w lutym odbywa się tutaj wielki odpust ku czci patrona parafii. Nazwa miejscowości także ma „magiczne” znaczenie. To wszystko próbują wykorzystać władze samorządowe gminy i sami mieszkańcy Lubczy, do promocji walorów turystycznych. Nic nie działa tak na wyobraźnię ukochanej osoby, jak potrawa podana z dodatkiem Lubczyka.

 – Ale żeby to w pełni skutkowało, to lubczyk musi pochodzić z Lubczy, a i potrawę najlepiej jak sporządza nasze panie, z naszych regionalnych, zdrowych, ekologicznych produktów – zachwalają w Lubczy.

 Od wielu  lat, w Dniu Zakochanych, odbywa się tutaj impreza o charakterze kulturalno – rozrywkowym. Coraz częściej goszczą tutaj przyjezdni, wierzą – i słusznie – że w ten sposób można wzbogacić swoje życie duchowe.  

Źródło: UGR

Udostępnij artykuł