Walentynki w Lubczy sercem gotowane

Walentynki w Lubczy sercem gotowane

16 lutego  we wsi   Lubcza, gmina Ryglice, województwo małopolskie  odbędzie się impreza pod nazwą ,,Walentynki w Lubczy sercem gotowane – Święto Lubczyka w Lubczy’’ czyli ogólnopolski konkurs potraw regionalnych i tradycyjnych z lubczykiem.

Produktem lokalnym w miejscowości Lubcza jest zupa z lubczykiem. Jej degustacja odbywała się podczas cyklicznej imprezy walentynkowej. Wielu osobom znany jest jej wyjątkowy smak.

Ma ona ponadto właściwości lecznicze, a sam lubczyk jest traktowany jako przyprawa o szczególnej mocy działającej pozytywnie na uczucia. W jakiś sposób łączy się to z kultem do świętego Walentego, który jest patronem zarówno zakochanych, jak  i ludzi cierpiącymi na choroby nerwowe.

We wsi Lubcza znana też jest opowiastka według której onegdaj przybywał w te strony na łowy sam król Kazimierz Wielki, niezwykle smakowały mu potrawy gotowane przez tutejsze gospodynie, zaciekawiony niespotykanym smakiem i aromatem pytał o dodawane przyprawy, wówczas gospodyni wskazała na lubczyk, który rósł sobie dziko po polach lubeckich.

Zupa z lubczykiem przyrządzona jest w oparciu o lokalne produkty, które wytworzono są   w sposób ekologiczny. W Lubczy, jako wsi najbardziej rolniczej w Gminie Ryglice i znanej w regionie z uprawy i hodowli, rolnicy przywiązują szczególną uwagę do produkcji, przetwarzania i przechowywania zdrowej żywności.  Zwieńczeniem  tegorocznej prezentacji i degustacji zupy z lubczykiem będzie wnioskowanie o wpisanie jej na Listę Produktów Tradycyjnych.

Organizatorem całego wydarzenia będzie  Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy we współpracy z Urzędem Miejskim w Ryglicach oraz Ośrodkiem Kultury w Ryglicach.

W wydarzenie to zaangażowani będą mieszkańcy, którym na sercu leży rozwój kulturowy naszego regionu i małej ojczyzny. Będą to panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubczy, które na nowo reaktywuje swoją działalność, członkowie Klubu Seniora, Ochotnicza Straż Pożarna w Lubczy oraz inni niezrzeszeni mieszkańcy wsi.

Źródło: UGR

Udostępnij artykuł