Tuczniki w dobrej cenie

Tuczniki w dobrej cenie

W krajach unijnych notowania cen skupu tuczników w 39 tygodniu nie zmieniły się. Wysoka cena skupu utrzymuje się dzięki zwiększonemu eksportowi do Chin oraz mniejszej produkcji tuczników w UE w stosunku do ubiegłego roku, co związane jest ze spadkiem pogłowia świń w krajach Wspólnoty. Rynek niemiecki pozostaje zrównoważony już od pięciu tygodni, a zaoferowany do sprzedaży żywiec wieprzowy sprzedaje się bez problemów. W notowaniach VEZG w dniu 25/9/2019 cena została utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc).

Jak informuje ISN, z powodu większego popytu chińskiego duża rzeźnia w Holandii zwiększyła tydzień ubojowy o jeden dzień. Unijni eksporterzy liczą na powiększenie eksportu do innych krajów azjatyckich zmagających się z ASF takich jak: Filipiny czy Korea Południowa.

Kraje unijne dotknięte ASF są pozbawione możliwości eksportu na rynek chiński i zaczynają narzekać na niskie zyski. Rynek wspólnotowy nie jest tak rentowny jak rynek chiński. Niektóre krajowe podmioty przetwórcze informują o zbyt niskiej rentowności z powodu drogiego surowca. Na rynku jednak nie ma nadmiaru żywca wieprzowego przeznaczonego do uboju i ceny skupu w wielu cennikach pozostały bez zmian.

Administracja chińska, z powodu problemów z zaopatrzeniem w wieprzowinę wycofała się z restrykcji celnych nałożonych na wieprzowinę pochodzącą z USA. Coraz większe dostawy amerykańskiej mięsa wieprzowego na rynek chiński będą mogą nasilać konkurencję wobec droższej wieprzowiny sprowadzanej z UE.

Źródło: KZP- PTCH

Udostępnij artykuł