Święto techniki rolniczej w Bratoszewicach

Święto techniki rolniczej w Bratoszewicach

Tegoroczne spotkanie nauki z praktyką, czyli XXVII Targi Rolne AGROTECHNIKA, odbędą się 27 i 28 kwietnia w Bratoszewicach. Ich organizatorem jest Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.
XXVII Targi Rolne AGROTECHNIKA 2019 odbywać się będą pod honorowym patronatem: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego, natomiast patronat medialny sprawować będą: Telewizja Polska Oddział w Łodzi, Radio Łódź S.A., Radio Victoria, „Dziennik Łódzki”, „Farmer”, tygodniki: „Twój Kurier Regionalny”, „Wieści z Głowna i Strykowa”, a także portale: polskawies24.pl łowiczanin.info, farmer.pl, a także Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników wraz z portalem kalendarzrolników.pl
Teren targowy podzielony jest na trzy place wystawowe: sektor A, sektor B i sektor C. Jak na AGROTECHNIKĘ przystało, dwa sektory przeznaczone są dla firm produkujących maszyny i urządzenia, prezentowane więc będą: ciągniki, kombajny, agregaty uprawowe, siewniki, ładowarki, przyczepy rolnicze, opryskiwacze polowe i sadownicze; nie zabraknie tam też pokryć dachowych, kotłów centralnego ogrzewania, urządzeń związanych z fotowoltaiką, pasz, koncentratów, materiałów budowlanych.
W sektorze A przed sceną znajdzie się też strefa rolniczego handlu detalicznego (RHD), gdzie będą państwo mogli zaopatrzyć się bezpośrednio u rolników w produkty ekologiczne. Kolorowych i smacznych stoisk będzie ponad 20, a w nich, m.in.: sery kozie, miody, wędliny, przetwory rybne, pieczywo, ciasta i ciasteczka, soki, makarony, wina…
Sektor C – to sektor, który zwiedzający i kupujący odbierać będą wszystkimi zmysłami, bowiem pełen będzie kwiatów, sadzonek, bylin, krzewów, drzewek owocowych i ozdobnych, które kusić będą zwiedzających żywymi barwami, zapachem, marzeniem o smacznym dorodnym owocu… Z pewnością zainteresują państwa też stoiska z ziołami, przyprawami czy naturalnymi sokami i nalewkami…
Zmęczeni i pełni wrażeń targowi goście mogą też liczyć na łyk dobrej kawy, lody, watę cukrową, a smakoszy zapraszamy na pyszną golonkę, stek, szaszłyk, o które – jak co roku –zadbają firmy gastronomiczne.
Agrotechnika – to bardzo ważne ogniwo transferu wiedzy od nauki do praktyki. Specjaliści ośrodka będą do dyspozycji uczestników targów zarówno na stoisku ŁODR, jak i po prostu na terenach targowych, gotowi odpowiedzieć na każde pytanie, udzielić fachowej porady.

POKAZY:

POLOWY – agregat uprawowo-siewny – sobota, godz. 13.30; niedziela, godz. 13.45
Wieloczynnościowy agregat oraz system nawożenia i siania został zrealizowany przez: Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych Poznań, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa IUNG w Puławach, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Nowych Syntez Chemicznych (INS) w Puławach i Grupę Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. w Puławach w ramach projektu PBS1/B8/4/2012 pt.: „Niskonakładowy i bezpieczny dla środowiska system nawożenia i siewu kukurydzy”, dofinansowanego przez NCBiR.
Zalety rozwiązania:
• agregat pozwala na jednoczesną pasową uprawę gleby, nawożenie i sianie nasion na uprawach szerokorzędowych (np. kukurydzy, buraków cukrowych itp.)
• niskonakładowy oraz bezpieczny dla środowiska system nawożenia i siana nasion zastosowany w agregacie umożliwia zamiast trzech lub czterech zabiegów nawożenia występujących w tradycyjnych uprawach, zastosować jednorazową aplikację wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
Zastosowanie jednoczesnej pasowej uprawy gleby, nawożenia i siewu w porównaniu z uprawą tradycyjną zmniejsza energochłonność w wyniku ograniczenia zakresu spulchniania gleby i liczby przejazdów po polu; chroni glebę przed erozją i przesuszaniem dzięki mulczowi zgromadzonemu w międzyrzędziach; zapewnia zachowanie substancji organicznej i ciągłość życia biologicznego w profilu glebowym, dzięki pasowemu spulchnianiu gleby bez odwracania i pozostawieniu nieuprawionych międzyrzędzi; zapewnia dobre warunki do wzrostu roślin, dzięki głębokiemu spulchnianiu gleby i zlokalizowaniu nawozu w strefie ukorzenienia.

POKAZ PORACY PILAREK DO CIĘCIA DREWNA – wykonywany przez firmę PISTON z Łodzi w sobotę i niedzielę; jego celem jest zapoznanie uczestników z bezpiecznym użytkowaniem pilarek; fachowcy zwracać będą szczególną uwagę na prawidłową technikę posługiwania się piłą, a także odpowiedni ubiór ochronny.

KONKURSY:
Tradycyjnie podczas Targów Rolnych AGROTECHNIKA odbędą się konkursy:
MASZYNA TARGÓW AGROTECHNIKA 2019
Komisja konkursowa pracować będzie w pierwszy dzień targów (sobota); ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę od godz. 12.00. Konkurs będzie rozgrywany w dwóch kategoriach:
• ciągniki rolnicze
• maszyny rolnicze lub urządzenia techniczne

„Najciekawsze stoisko Targów Rolnych AGROTECHNIKA 2019
Konkurs organizuje Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach. Jego celem jest wybór stoiska wyróżniającego się ciekawą aranżacją, estetyką i funkcjonalnością oraz atrakcyjnością i nowoczesnością wystawianych wyrobów. Ocenę stoisk przeprowadza komisja konkursowa. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę od godz. 12.00.

Najbezpieczniejsza Maszyna Targów Rolnych AGROTECHNIKA 2019
Cykliczny konkurs przeprowadzany podczas AGROTECHNIKI przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Rejonowy w Łodzi. Ma na celu propagowanie bezpiecznej pracy w rolnictwie. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę od godz. 12.00.

TWÓRCY LUDOWI
Tradycyjnie w pawilonie nr 9 gościć będziemy twórców ludowych z ich ręcznie wykonanymi kwiatami, haftami, skrzyneczkami, biżuterią, świecami; jak sami mówią: Inspiracją do tworzenia tych wszystkich cudeniek jest przyroda, jej piękno i niepowtarzalność; w tym roku swoje prace prezentować będą:

KATARZYNA MŁYNARCZYK – „Sielankowa Galeria” – Gospodarz, gm. Rzgów, pow. łódzki wschodni – deseczki z sentencjami, przedmioty z duszą

ZOFIA MAJCHER – Gzów k. Słupi, gm. Słupia, powiat skierniewicki – haft ręczny łowicki

WŁADYSŁAWA GRUCHAŁA – Gzów k. Słupi, gm. Słupia, powiat skierniewicki – haft ręczny łowicki

MARIANNA MADANOWSKA – Kocierzew Południowy, gm. Kocierzew, powiat łowicki – łowicki haft ręczny

WANDA BOGUSZ – Wierznowice, gm. Zduny, pow. łowicki – hafty łowickie, serwety, chusty, ozdobne krawaty

LUCYNA STACHURSKA – Urzecze, gm. Zduny, pow. łowicki – papieroplastyka – kwiaty z bibuły, pająki łowickie

JANINA GAJDA – Strugienice, gm. Zduny, pow. łowicki – papieroplastyka – pająki łowickie, kwiaty szydełkowe, serwety haftowane, obrusy szydełkowe

MIROSŁAWA GROCHOCKA – Lenartów, gm. Kocierzew, powiat łowicki – haft ręczny łowicki

MARZENA JĘDRZEJCZAK – Lipce Reymontowskie, gm. Lipce Reymontowskie, powiat skierniewicki – skrzynie posagowe, karty okolicznościowe, biżuteria drewniana, przedmioty użytkowe z motywem łowickim

ZESPOŁY ARTYSTYCZNE i SOLIŚCI

Gwiazdą niedzielnego popołudnia podczas AGROTECHNIKI będzie znany od lat i lubiany zespół
Maja Piwońska i Andrzej Janeczko czyli Trzeci Oddech Kaczuchy –
Zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie przez Andrzeja Janeczkę (lidera i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka. Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy („za publicystyczne wartości tekstów”) oraz Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku, a zwłaszcza po zdobyciu I Nagrody w Konkursie Interpretacji podczas transmitowanego przez telewizję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w czerwcu tego samego roku zespół osiągnął bardzo dużą popularność (piosenki Kombajnista, Wódz). Grupa współpracowała, między innymi, z Barbarą Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związana była z lubelskim Teatrem Maska.
W latach 90. zespół nagrał sześć recitali dla II Programu TVP. Współpracował również z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I Programie PR i Parafonią kabaretu Długi.
Trzeci Oddech Kaczuchy – w składzie Janeczko i Piwońska – koncertuje i gra do dziś, ma również swój kanał na YouTube, gdzie komentuje piosenkami bieżące wydarzenia. Andrzej Janeczko skończył również grafikę artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
W końcu lat 80. XX w. Andrzej Janeczko i Maja Piwońska osiedlili się we wsi Ługi k. Strykowa. W roku 2011 Andrzej Janeczko został wybrany jej sołtysem.

Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wicie – została utworzona z inicjatywy Waldemara Wojciechowskiego w 2012 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiciu. Koszty związane z pozyskaniem instrumentów pokryło Ministerstwo Obrony Narodowej. Członkami zespołu były dzieci i młodzież niemające wykształcenia muzycznego. Trudnego zadania nauki czytania nut i gry na różnych instrumentach podjął się Stanisław Pawłowski, wieloletni muzyk kilku orkiestr dętych. Na początku naukę pobierały 3 osoby, jednak wieść o zajęciach szybko rozeszła się wśród dzieci i młodzieży. Obecnie w orkiestrze gra ponad 30 osób.
Od 2012 roku grupa koncertowała już wiele razy, zarówno na uroczystościach kościelnych, gminnych, jak i strażackich.
Ważnymi wydarzeniami dla Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Wicie było:
• w 2016 r. wprowadzanie na Jasną Górę łowickiej pielgrzymki oraz koncert z okazji Dni Kultury Polskiej na Ukrainie
• w 2017 r. uczestnictwo w VII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr „Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie” w Licheniu Starym, udział w obchodach Święta Ludowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dziecięco-młodzieżowa orkiestra szlifuje swój warsztat podczas cotygodniowych prób. Muzyczny repertuar charakteryzuje się nie tylko klasycznymi melodiami, ale także utworami współczesnymi.

Zespół Pieśni i Tańca BORUTA – od ponad 50 lat cieszy oko i ucho kolorem i gracją polskiej kultury ludowej nie tylko mieszkańców Zgierza, ale również innych miast w Polsce i Europie. Dzięki wspaniałej choreografii grupa może poszczycić się szerokim spectrum tańców z wielu regionów Polski. Dorobkiem BORUTY jest nie tylko taniec i zasobność garderoby, ale również muzyka. Tancerzami są zgierzanie oraz osoby mieszkające niedaleko Zgierza – uczniowie szkół, studenci i osoby pracujące.
Zespół Pieśni i Tańca BORUTA – to lokalny, amatorski zespół cieszący się popularnością w Polsce i poza jej granicami. Kolorowe stroje, pozyskiwane w latach 60. ubiegłego wieku z pobliskich gospodarstw i wiosek, w których po dziś dzień tańczą pary taneczne są niepodważalnym atutem i wyróżnikiem zespołu.
Od początku istnienia BORUTY choreografką zespołu jest Zdzisława Kotulska-
-Hofmokl, a od 1974 roku sprawuje ona również kierownictwo artystyczne. Kapelę prowadzi Jan Mucha, a najmłodszą grupę – Anna Bednarz i Anna Gąsiorek.
Zespół ma w swoim dorobku wiele cennych nagród z przeglądów i festiwali folklorystycznych, a szlak wojaży zagranicznych to: Algieria, Austria, Belgia, Bułgaria, Grecja, Francja, Jugosławia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Mołdawia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Węgry i Włochy.

Zespół Folklorystyczny „SAMI – SWOI” działający przy Urzędzie Gminy Tomaszów Mazowiecki – z Twardej powstał w 1984 r. i działa pod patronatem Urzędu Gminy w Tomaszowie Mazowieckim. Obecnie w zespole jest 15 osób i trzyosobowa kapela w tradycyjnym składzie: akordeon, skrzypce, bęben. Siedzibą zespołu jest biblioteka gminna w Domu Ludowym w Twardej, jego kierownikiem – Bogumiła Wiktorowicz, a instruktorem muzycznym Jerzy Rozpędek.

Zespół folklorystyczny FAJNE BABKI działający przy Urzędzie Gminy Będków – wszystko rozpoczęło się 47 lat temu (1972 r.) gdy Sabina Zając i Lucjan Ruta postanowili utworzyć zespół ludowy. Publiczność nadała mu nazwę „Fajne Babki”. Założyciele prowadzili zespół od sukcesu do sukcesu.
Do roku 2012 kierownikiem zespołu była Zofia Przywara, która w 2004 r. wyróżniona została Orderem Serca Matki Wsi, a 12 członkiń zespołu otrzymało odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”.
Od 2012 r. kontynuatorką tradycji rodzinnych została Mariola Golińska, córka Zofii Przywary, kierownik Biblioteki Gminnej w Będkowie, wraz z Jackiem Wochną, nauczycielem muzyki, który jest kierownikiem muzycznym i aranżerem zespołu. Obecnie zespół liczy 13 rozśpiewanych pań i 4 sympatycznych panów. Swoją muzyką starają się łączyć pokolenia i przekazywać nieprzemijającą wartość polskiego folkloru.

Zespół ludowy ŁUGOWIANKI – założony i prowadzony przez Andrzeja Janeczko, który pisze dla zespołu teksty i komponuje muzykę

Warto wiedzieć:
• wstęp na targi dla zwiedzających – bezpłatny
• miejsca parkingowe w dużej liczbie – bezpłatne
• dojazd bez korków od strony Kalinowa
• ulica Nowości w Bratoszewicach otwarta dla ruchu, ale na czas targów obowiązywał tu będzie zakaz parkowania i ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę
• przybędzie blisko 200 wystawców
• po raz pierwszy będą stoiska rolniczego handlu detalicznego (RHD)
• dla dzieci będą przejażdżki na kucach
• dla dzieci będą dmuchane zjeżdżalnie
• gwiazdą AGROTECHNIKI 2019 będzie Maja Piwońska i Andrzej Janeczko czyli Trzeci Oddech Kaczuchy
Źródło: ŁODR

Udostępnij artykuł