STOP łobuzerce w handlu jabłkami!!

STOP łobuzerce w handlu jabłkami!!

Jesteśmy zaskoczeni przebiegiem tegorocznej kampanii. Jest szczyt sezonu, połowa października, a duża część zakładów przetwórczych przerabia jabłka przemysłowe połową swojej mocy przerobowej lub jeszcze mniejszą.

Jako argument na zaistniałą sytuację przetwórcy tłumaczą, iż przerabiają również : gruszkę, buraka ćwikłowego, czarny bez itp.  Twierdzą, również iż jest zbyt duży napływ jabłka przemysłowego do punktów skupu.

NIE AKCEPTUJEMY TAKIEGO TŁUMACZENIA!!

Podmioty skupujące alarmują, że jest problem z odbiorem jabłek przez przetwórnie.  Dostają awizację raz na kilka dni. Takiej sytuacji nie było nawet w rekordowym pod względem zbiorów 2018 roku. Nie wiemy drodzy przetwórcy w co gracie, ale  jedno  jest pewne. Albo ruszycie pełną parą natychmiast albo możecie sporej części jabłek nie otrzymać.

Znamienny jest fakt, że pierwsi pracownicy z Ukrainy już opuszczają gospodarstwa. Sadownicy  nie mają w co zbierać, nie mają gdzie sprzedawać. Być może za 3 tygodnie podniesiecie cenę na 50 gr, a wtedy i tak nie dostaniecie jabłek bo nie będzie miał kto zbierać.

Apelujemy o natychmiastowa reakcję! To jest sezon który może być opłacalny zarówno dla   sadowników jaki i przetwórców. Nie obniżajcie już i tak niskiej ceny!

Zwracamy się  również do podmiotów skupujących! Nie wykorzystujcie sytuacji i nie obniżajcie cen na punktach skupu! Dzięki sadownikom istniejecie i zarabiacie. Nie podcinajcie gałęzi, na której razem siedzimy.

To jest ostatni moment, żeby się opamiętać!!

   Źródło:    Zarząd ZS RP

Udostępnij artykuł