Rolnictwo to wspaniały polski sektor eksportowy, ale przede wszystkim to jest sól ziemi

Rolnictwo to wspaniały polski sektor eksportowy, ale przede wszystkim to jest sól ziemi

– We wszystkich możliwych miejscach i na wszystkich możliwych etapach produkcji i sprzedaży będziemy wspierać polskiego rolnika i polskie rolnictwo – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w rodzinnym Gospodarstwie Ogrodniczym pana Jerzego Wilczewskiego w Białousach w woj. podlaskim. Premier podkreślił, że Polski Ład dla rolnictwa jest jednym z priorytetowych działań rządu.

Polski Ład dla rolnictwa to program, który pozwoli na szereg korzystnych zmian dla małych, średnich i dużych gospodarstw rolnych w całej Polsce.

Nie ma spotkania, żeby posłowie z woj. podlaskiego nie mówili mi: Mateusz, nasze rolnictwo, rolnictwo tego regionu, to najlepsze rolnictwo w Europie. Pilnuj naszej ziemi. Tak zabieramy się za wszystkie tematy, które dotyczą Polskiego Ładu, Polskiego Ładu dla rolnictwa – zaznaczył szef rządu Mateusz Morawiecki.

Wyższa stawka dopłat za paliwo rolnicze ze 100 do 110 zł za ha, ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym, możliwość sprzedaży swoich produktów przez rolników w całej Polsce (do 100 tys. zł taka sprzedaż będzie nieopodatkowana) – to tylko niektóre zmiany, jakie zostały zapowiedziane w Polskim Ładzie dla rolnictwa.

Premier: eksport polskiego rolnictwa to bardzo jasno świecąca gwiazda

Mamy najrozmaitsze gospodarstwa: małe, średnie, duże, hodowlane, uprawy ziemi. Dzisiaj jesteśmy w gospodarstwie pana Wilczewskiego. Ten gospodarz uprawia borówkę amerykańską na 600 hektarach. Jest wielkim eksporterem. Eksport polskiego rolnictwa to bardzo jasno świecąca gwiazda. Poprzez to dokonujemy jednocześnie przyciągnięcia kapitału do Polski, a także wzbogacają się polscy rolnicy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są rodzinne gospodarstwa rolne – zdrowa żywność, która ma krótką drogę “od pola do stołu” – dodał.

Borówka z podlaskiego gospodarstwa trafia do większości krajów europejskich, między innymi do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Norwegii, Danii, Finlandii, Włoch, a także do krajów bliskiego i dalekiego wschodu. Polska jest w czołówce światowych producentów borówek.

Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty do 100 tys. zł bez opodatkowania

Premier Mateusz Morawicki podczas wystąpienia podkreślił, że w ramach Polskiego Ładu rolnicy będą mieli większe możliwości. Jedną z kluczowych zmian jest uwolnienie rolniczego handlu detalicznego:

Zwiększyliśmy pulę sprzedaży w Rolniczym Handlu Detalicznym z 40 tys. zł do 100 tys. zł bez podatku. Zerowy podatek dla wszystkich rolników, którzy chcą w mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne, ale nie tylko – powiedział szef rządu.

Rząd stawia na polskie produkty. Chce, aby obywatele mieli łatwiejszy dostęp do wyrobów lokalnych, a rolnicy większy zysk ze swojej pracy.

Premier: kupujmy polskie produkty

Rolnictwo to wspaniały polski sektor eksportowy, ale przede wszystkim to jest sól ziemi. Jesteśmy wdzięczni polskim rolnikom za wspaniałą zdrową żywność. Nakłaniam do kupowania produktów od polskich rolników. Patrzmy w sklepach, czy to jest produkt polskiego rolnictwa – podkreślił premier.

Kupowanie produktów oznaczanych PRODUKT POLSKI to forma wsparcia milionów rolników i przedsiębiorców. Pomagajmy sobie wzajemnie, wybierajmy produkty naszych rodaków.

Źródło: KPRM

Udostępnij artykuł