Poplon na paszę rośnie w siłę

Poplon na paszę rośnie w siłę

Coraz więcej hodowców bydła mlecznego dostrzega znaczenie mieszanek poplonowych. To nie tylko źródło wartościowej wczesnej paszy objętościowej dla zwierząt, ale też sposób na zwiększenie biologicznej aktywności i żyzności gleby.

Coraz częściej wielu hodowców bydła mlecznego boryka się z problemem zapewnienia zwierzętom odpowiedniej ilości paszy objętościowej. Zdarza się, że w wielu gospodarstwach pryzmy i silosy świecą w pustkami, a rolnicy szukają sposobów na rozwiązanie tego problemu. Kolejny kłopot jest efektem warunków atmosferycznych. Powtarzające się z coraz większą regularnością okresy letniej suszy obniżają w dużym stopniu plonowanie wieloletnich łąk i upraw kukurydzy oraz zmuszają do poszukiwania dodatkowego źródła taniej sianokiszonki. Istotnym utrudnieniem jest także pogarszająca się jakość gleb i związana z tym kosztowna konieczność wzbogacania jej w niezbędne dla rozwoju roślin makro- i mikroelementy.

Produkcja dodatkowej paszy i poprawa struktury gleby

Sposobem na spadki wielkości i jakości pokosów oraz uzupełnienie pasz objętościowych są mieszanki poplonowe, które dodatkowo zostawią po sobie świetne stanowisko dla roślin następczych.


Co siać jako poplon na paszę dla zwierząt?

Najczęściej jako poplon rolnicy wykorzystują gatunki o szybkim wzroście początkowym i małych potrzebach wodnych w czasie kiełkowania i wschodów np. słonecznik, rzodkiew oleista, gorczyca, czy facelia. Rośliny te sprawdzają się świetnie w roli użyźniacza gleb, ale ich smakowitość i wartość odżywcza jest stosunkowo niewielka.

Dlatego, jeśli siejemy poplon w celu wykorzystania roślin na paszę dla zwierząt trzeba wybrać odmiany, które nie tylko dadzą wysoki plon zielonej masy, ale też charakteryzują się bardzo dobrą strawnością, wysoką zawartością cukrów i białka i, co bardzo ważne, smakowitością.

Polecanym rozwiązaniem jest stosowanie mieszanek zawierających różne gatunki roślin, w tym traw i roślin motylkowych. Mieszanki oparte na życicach mogą z powodzeniem konkurować z kukurydzą, gdyż pomagają zakiszać zebraną masę. 

Jedną z mieszanek poplonowych, polecaną przez ekspertów Krowie na Zdrowie, jest kompozycja Barenbrug B&G-13 Milkway POPLON składająca się z trzech gatunków roślin: życicy wielokwiatowej, koniczyny inkarnatki i wyki ozimej.

Kiedy siać? Po zbożu i kukurydzy

Mieszanki poplonowe powinno się wysiewać od lipca (na stanowiskach po zbiorze zbóż) do ostatnich dni września (na stanowiskach po kukurydzy). W przypadku siewu po zbożach i sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy zebrać niekiedy nawet dwa pokosy przed zimą. Jeżeli mieszankę wysiejemy w późniejszym okresie (np. koniec września), pokos zbieramy wczesną wiosną (początek maja), a na stanowisku po niej siejemy np. kukurydzę, lucernę lub mieszanki traw wieloletnich.

Po zbiorze późnojesiennego pokosu stanowisko można zaorać pod zasiew zbóż. Jeśli jednak stanowisko ma być przeznaczone pod uprawę kukurydzy, warto po ostatnim pokosie zostawić mieszankę poplonową, aby wczesną wiosną zebrać jeszcze jeden pokos sianokiszonki.

Co zyskujemy? Zapas wartościowej zielonki wysokiej jakości

Mieszanki poplonowe bardzo szybko kiełkują. Charakteryzują się też bardzo szybkim wzrostem runi. Np. w przypadku mieszanki B&G-13 Milkway POPLON średni plon świeżej zielonej masy dla zbieranych wiosną pokosów wynosi od 50 do 55 ton z hektara. Ponadto, to materiał o bardzo dobrych parametrach odżywczych.

Co zyskujemy? Lepszą strukturę gleby

Stanowisko po mieszance poplonowej jest bogate w masę organiczną oraz azot. Ruń mieszanek poplonowych to, oprócz ogromnej ilości zielonej masy, także bardzo duża podziemna część korzeniowa. Na lżejszych i mniej zasobnych stanowiskach glebowych resztki po skoszeniu mieszanki poplonowej stanowią świetne wzbogacenie warstwy próchniczej w materię organiczną. Przy gruntach bardziej zwięzłych uzyskujemy dodatkowo napowietrzenie oraz poprawę przepuszczalności stanowiska. Mieszanki trawiasto-motylkowe mają pozytywny wpływ na strukturę gleby oraz plon roślin następczych. 

Eksperci Barenbrug z programu Krowie na Zdrowie rekomendują

Gdy brakuje sianokiszonki najlepszym rozwiązaniem będzie mieszanka B&G-13 Milkway Poplon. W krótkim czasie można wytworzyć dużo wartościowej masy do zakiszania. Mieszanka nadaje się do wysiewu po zbożach i po kukurydzy. Kompozycja składa się z trzech gatunków. Wyka siewna – dostarcza białka i poprawia strukturę gleby, życica wielokwiatowa – odpowiada za wyższy udział cukrów w plonie, a koniczyna inkarnatka – zwiększa udział białka i poprawia smakowitość mieszanki. Norma wysiewu wynosi 50 kg. Rośliny bardzo szybko kiełkują i bardzo szybko rosną. Dzięki temu uzyskujemy dużo zielonej masy. Mieszankę możemy zastosować jako poplon jary lub ozimy, siejąc po zbożach lub po kukurydzy. Dzięki mieszankom poplonowym uzyskujemy bardzo dobre stanowisko dla roślin następczych, a wyprodukowaną masę możemy użyć do żywienia bydła mlecznego.

Źródło: Agnieszka Kania

Udostępnij artykuł