Pomorski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Pomorski Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki wziął udział w Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego, który odbył się w minioną niedzielę 28 kwietnia br. w Żukowie.

Była to już 16. edycja tej imprezy, mającej na celu promocję dziedzictwa kulturowego pomorskiej wsi i osiągnięć kół gospodyń wiejskich.

Witając uczestników Turnieju wiceminister Zarudzki bardzo wyraźnie zaakcentował rolę kół gospodyń wiejskich w kultywowaniu tradycji. Podtrzymywanie tradycji przez lokalną społeczność warunkuje spójność  wszystkich grup społecznych oraz ich rozwój we wszystkich dziedzinach życia, jest najlepszym przykładem kreatywności dla młodego pokolenia. Dodał, że zarówno turniej, jak i każda inicjatywa integrująca społeczność wiejską podejmowana przez KGW zasługuje na uznanie. Zaproponował także organizację turnieju w przyszłym roku w skali ogólnopolskiej, co będzie rzeczywistym odzwierciedleniem osiągnięć kół gospodyń wiejskich i pokazaniem dziedzictwa kulturowego polskiej wsi.

Podczas Turnieju KGW rywalizowały w 5 konkurencjach: produkt tradycyjny; tablica „My Polacy 1918-2018”; moda „Otulona kwiatami”; scenka kabaretowa „Kagiewuszki kandydują – program wyborczy na wesoło”; piosenka z inscenizacją „O mojej mamie”.

GRAND PRIX XVI Turnieju KGW Województwa Pomorskiego zdobyło KGW Grabowo, z gminy Bobowo, w powiecie starogardzkim.

Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki wręczył zwycięskim KGW puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorami turnieju były: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Gmina Żukowo oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Pruszczu Gdańskim. Patronat honorowy nad turniejem objęli: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Podczas Turnieju zostało zorganizowane także stoisko informacyjno-promocyjne z produktami tradycyjnymi, regionalnymi i ekologicznymi.

Źródło: MR i RW

Udostępnij artykuł