Pierwsza farma wiatrowa bez rządowego wsparcia

Pierwsza farma wiatrowa bez rządowego wsparcia

5 listopada Polenergia S.A. ogłosiła rozpoczęcie budowy pierwszej w Polsce farmy wiatrowej bez systemu wsparcia. Farma Wiatrowa Szymankowo o mocy 38 MW powstanie w województwie pomorskim.

Farma wiatrowa zlokalizowana będzie na terenie gminy Miłoradz. Zaangażowane w proces realizacji inwestycji będą m.in. Siemens Gamesa Renewable Energy jako dostawca 11 turbin wchodzących w skład farmy oraz grupa ERBUD, która zajmie się jej zbudowaniem. Budowa ma potrwać dwa lata, a więc prawdopodobnie już w 2021 roku popłynie pierwszy prąd z nowej elektrowni, która będzie mogła zapewnić energię 60 tysiącom gospodarstw domowych.

Farma Wiatrowa Mycielin, źródło- Polenergia

Jest to pierwszy w Polsce projekt nieuzależniony od wsparcia państwa. Z pewnością wpływ na stosowanie nowych rozwiązań mają wciąż malejące koszty produkcji energii z farm wiatrowych.

W finansowanie inwestycji zaangażowały się EBOiR, mBank oraz ING Bank Śląski, które na ten cel przeznaczyły 107 mln złotych. Finansowanie odbywa się na zasadzie Project Finance, która zapewnia dywersyfikację ryzyka pomiędzy wszystkich uczestników projektu.

Po wybudowaniu farmy wiatrowej Szymankowo zainstalowana moc lądowych farm wiatrowych Polenergii wzrośnie do 287 MW.

Źródło: PSEW

Udostępnij artykuł