Nie tylko “Mój prąd’’

Nie tylko “Mój prąd’’

Rynek fotowoltaiczny w Polsce rośnie szybciej niż było to prognozowane. Sporą zasługę ma w tym rządowy program “Mój prąd”, niemniej firmy oferujące PV wprowadzają dodatkowe zachęty, by Polacy jeszcze odważniej zasilali swoje domy dzięki energii ze słońca. Stilo Energy oferuje klientom rabat na instalację fotowoltaiczną  w wysokości nawet do 6000 zł. Promocja trwa do końca tego roku.

– Zamówienie naszej instalacji jeszcze w tym roku pozwala na uzyskanie trzech korzyści finansowych – wylicza Wioleta Wardak ze Stilo Energy. – Są to ulga termomodernizacyjna, jednak nie wyższa niż 53 tys. złotych, rabat do 6 tys. złotych dla instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW oraz oczywiście oszczędności na rachunku za prąd od pierwszego dnia po uruchomieniu instalacji. Posiadanie własnej elektrowni słonecznej, staje się z każdym rokiem bardziej opłacalne ze względu na stale rosnące rachunki za prąd. Szacuje się, że kolejny rok może przynieść wzrost kosztów nawet do 10%.

Średnia wielkość instalacji kupowanej przez Polaków wynosi około 5,5 kW i zaspokaja potrzeby energetyczne przeciętnej wielkości rodziny. Czasami ograniczenia związane z wielopołaciowymi dachami czy kierunkiem usytuowania budynku lub jego zacienieniem przez pobliskie drzewa, mogą stanowić przeszkody w wykonaniu odpowiedniej wielkości instalacji. Jednak rozwiązania technologiczne stosowane przez Stilo Energy jak np. mikrofalowniki, umożliwiają wykonanie instalacji nawet na skomplikowanych dachach, a w przyszłości kiedy zapotrzebowanie na energię wzrasta z łatwością rozbudować instalację. Myśląc o własnej produkcji prądu, warto jest skorzystać z oferowanych rabatów, dofinansowań i ulg związanych z wytwarzaniem zielonej energii.

Ile może kosztować instalacja fotowoltaiczna po skorzystaniu z promocji Stilo Energy jeszcze w tym roku? Załóżmy, że instalacja ma wielkość 6,4 kW (szacowana wielkość przy średniomiesięcznych rachunkach za prąd na poziomie 300 zł), stawka za 1 kWh wynosi 0,70 zł. Korzystając z promocji Stilo Energy, koszt instalacji może zmniejszyć się o 3200 zł a po jego uwzględnieniu w rocznym rozliczeniu, spowoduje dodatkowe obniżenie nawet do 13 400 zł.

– Oznacza to, że już po 5 latach wydatki na instalację zwracają się, a po kolejnych 5 oszczędności wyniosą 19 800 zł. Po 25 latach pracy system przyniesie ponad 158 tys. zł. oszczędności. Bez rabatu Stilo Energy, instalacja zwraca się dopiero w 8 roku – wylicza Wioleta Wardak.

Trwa fotowoltaiczny boom

Warto zaznaczyć, że według oficjalnych szacunków, do końca 2020 roku udział energii uzyskanej z ogniw fotowoltaicznych miał wynieść w naszym kraju 2GW. Tymczasem już w połowie listopada wartość ta wyniosła 3 GW. Należy spodziewać się kolejnych, szybkich wzrostów, gdyż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział kontynuację programu  “Mój Prąd” w 2021 roku, jednak na chwilę obecną brak konkretnych informacji na ten temat.

Stilo Energy

Lider w dziedzinie inteligentnych instalacji fotowoltaicznych, w pierwszej trójce polskich firm na rynku mikroinstalacji prosumenckich. Na polskich dachach co miesiąc przybywa kilkaset instalacji  ze znakiem Stilo. Obroty firmy w 2019 roku były ponad 9 razy wyższe niż w 2018 roku. Partner NFOiŚ w rządowym programie “Mój Prąd”. 

Stilo Energy jest członkiem SunSpec Alliance – globalnego zrzeszenia dążącego do stworzenia powszechnych standardów technicznych dla elektrowni słonecznych i inteligentnych sieci rozproszonych.

Źródło: stiloenergy

Udostępnij artykuł