Królewski jesiotr powraca na polskie stoły V Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra 2019

Królewski jesiotr powraca na polskie stoły V Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra 2019

Czterogwiazdkowy Hotel Atut w Licheniu Starym już po raz piąty będzie gościć uczestników mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się 9 marca w ramach Weekendu Kulinarnego. Impreza ma charakter cykliczny, a po raz pierwszy odbyła się w 2015 r. W skład tegorocznego jury weszli m.in. Kurt Scheller, Jerzy Pasikowski oraz Adam Dmyterko. Funkcję przewodniczącej jury VIP obejmie natomiast Ewa Wachowicz.

V Mistrzostwa Polski w Potrawach i Kawiorze z Jesiotra 2019 to całodniowa rywalizacja dwuosobowych i wyselekcjonowanych zespołów przygotowujących królewskie potrawy z jesiotrem w roli głównej. Piąta edycja wydarzenia po raz drugi z rzędu będzie częścią Kulinarnego Pucharu Polski – renomowanego konkursu, który cieszy się uznaniem wśród profesjonalnych kucharzy.

W rywalizacji wezmą udział wybitni reprezentanci hoteli i restauracji z całej Polski. – Nasz konkurs na stałe wpisał się w kalendarz branży kulinarnej. Każdego roku poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko, a dwuosobowe zespoły prezentują najwyższy, krajowy poziom. Nie jest tajemnicą, że okolice Konina słyną z łowisk jesiotra, dlatego uczestnicy będą mieć za zadanie przygotować wykwintne potrawy na bazie tej królewskiej ryby. Zależy nam szczególnie na promocji lokalnych przysmaków, a gwarancją zarówno jakości, jak i dobrej zabawy będzie bardzo mocny skład tegorocznego jury – powiedziała Agata Vollenhoven, dyrektor marketingu Hotelu Atut****.

Każda ekipa będzie mieć za zadanie przygotować potrawę w formie dania głównego oraz przystawki dla siedmiu osób. Obowiązkowym składnikiem dania głównego będzie świeży jesiotr, a przystawki – jesiotr wędzony oraz kawior z jesiotra. Czas przygotowania nie może przekroczyć 80 minut. – Przygotowanie potrawy z kawiorem w roli głównej wymaga wiedzy kulinarnej na najwyższym poziomie. Jest to produkt bardzo zdradliwy, z którym należy obchodzić się umiejętnie. Do elementarza potraw z czarną ikrą zaliczamy właściwe przechowywanie i zasolenie czy pasteryzację. Nie można go oczywiście mrozić, a serwis powinien odbywać się zgodnie z przyjętymi zasadami – powiedziała Ewa Wachowicz, przewodnicząca jury VIP podczas mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra.

Jesiotr jest bez wątpienia skarbnicą wartościowych aminokwasów, które są dla nas łatwo przyswajalne. Może zostać przyrządzony na wiele sposobów w zależności od inwencji kucharza. Charakterystyczną cechą mięsa z tej ryby jest jego delikatność oraz wyjątkowy smak, który nie traci na jakości zarówno w wydaniu pieczonym, jak i smażonym – dodał Kurt Scheller, wybitny kucharz, który po raz pierwszy znalazł się w konkursowym jury.

Jesiotr jest lokalnym specjałem Hotelu Atut oraz symbolem wspaniałego smaku w restauracji Yesiotr. Smaku samym mistrzostwom dodadzą wykwintne potrawy do degustacji, a całość zwieńczy uroczysta gala na ok. 180 osób, po której nastąpi wieczorna część programu w eleganckim stylu. Współorganizatorem konkursu jest producent kawioru, Kaiser Caviar. Zespoły, które ukończą rywalizację na podium, otrzymają nagrody pieniężne oraz dedykowaną statuetkę – rzeźbę jesiotra.

Źródło: Hotel Atut

Udostępnij artykuł