Gala finałowa konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”

Gala finałowa konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”

Konkurs „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” to przedsięwzięcie realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich i kobiecych organizacji działających na terenie obszarów wiejskich. Jego głównym celem jest propagowanie sztuki ludowej jako istotnego elementu wzmacniającego poczucie tożsamości regionalnej mieszkańców oraz promocja dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny w aspekcie kulinarnym. W piątek odbyła się gala finałowa konkursu, a w wydarzeniu uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda.

– Przez ostatnich pięć lat miałam szereg okazji, by zapoznać się z działalnością Kół Gospodyń Wiejskich w całej Polsce – mówiła Pierwsza Dama. Tradycja kół sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy po raz pierwszy kobiety zaczęły działać w sposób zorganizowany, ale obecnie kobiece organizacje przeżywają renesans. – Mogę stwierdzić, oglądając efekty pracy Pań, że w ostatnim czasie coraz częściej jesteście Panie liderkami swoich społeczności i animatorkami życia społecznego w swoich małych ojczyznach. To właśnie dzięki zaangażowaniu Pań i niezwykłej energii, a także dzięki temu, że to Panie najlepiej znają potrzeby swojego środowiska, polska wieś wspaniale się rozwija, naprawdę rozkwita i staje się coraz bardziej nowoczesna. To wielka zasługa Pań, za co bardzo serdecznie dziękuję – powiedziała Pierwsza Dama, zwracając się do członkiń KGW.

 Gala finałowa „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” odbyła się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w mieście, które jak stwierdziła Małżonka Prezydenta jest „miejscem spotkania kultur, miejscem, w którym zawsze krzyżowały się drogi historyczne i codzienne, stolicą wspaniałego regionu z pięknymi miejscami i urokliwymi zakątkami”. – Wreszcie Lublin zawsze był punktem granicznym łączącym Wschód z Zachodem i ta różnorodność kulturowa i wyznaniowa ukształtowała oblicze całego miasta i regionu – zwróciła uwagę Pierwsza Dama. Podkreśliła, że docenia Lubelszczyznę za kultywowanie tradycji i kultury regionalnej. – To właśnie tutaj, na Lubelszczyźnie, nie zaniknął zwyczaj zasiadania do wspólnego stołu, to tutaj śpiewa się ludowe piosenki, to tutaj pielęgnuje się ludowe tańce i wreszcie: tworzy się piękne rękodzieło – wymieniała Małżonka Prezydenta. – A to wszystko za sprawą, w głównej mierze, kobiet znających i kochających te ziemie i jak nikt inny doceniających piękno lubelskiego krajobrazu, a także potrafiących wydobyć to, co najlepsze w smakach tutejszych potraw, potrafiących wykonywać rzeczy piękne, barwne i niepowtarzalne – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia było lubelskie jabłko. Panie rywalizowały w kategoriach na najlepszą szarlotkę, na najlepsze produkty i potrawy charakterystyczne dla regionu lubelskiego wykonane z wykorzystaniem lubelskich jabłek oraz na najpiękniejsze wyroby rękodzielnicze. Do konkursu zgłosiło się blisko 400 Kół Gospodyń Wiejskich, a jego uczestniczki zaprezentowały 390 potraw z wykorzystaniem lubelskiego jabłka oraz ponad 400 szarlotek przyrządzonych zwykle zgodnie z tradycyjną recepturą, ale także w niekonwencjonalny sposób. – Miałam okazję, wraz z panem Marszałkiem, skosztować niezwykłych potraw i podziwiać niezwykłe rękodzieło. Jestem pod ogromnym wrażeniem i bogactwa wzorów w wyrobach rękodzielniczych i bogactwa smaków, które zostały zaprezentowane podczas konkursu. Gratuluję wszystkim uczestniczkom inwencji i pomysłowości, a organizatorom wspaniałej atmosfery – mówiła Pierwsza Dama.

Małżonka Prezydenta zaznaczyła, że piątkowa gala jest „świętem regionalnego dziedzictwa Lubelszczyzny, świętem polskiego dziedzictwa i polskich gospodyń”. – Chciałabym z imieniu własnym i męża bardzo serdecznie pogratulować wszystkim paniom, które wzięły udział w konkursie oraz podziękować jury: wyobrażam sobie, że wybór najlepszych z najlepszych nie był łatwy – zapewniła Agata Kornhauser-Duda. Gratulacje i podziękowania złożyła także na ręce Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego. – Panie Marszałku, konkurs to bardzo cenna inicjatywa, która nie tylko promuje dziedzictwo Lubelszczyzny, ale przede wszystkim promuje działalność Kół Gospodyń Wiejskich i jest motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań – oświadczyła.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Udostępnij artykuł