Drób: nowa wietnamska konkurencja w Europie

Drób: nowa wietnamska konkurencja w Europie

Wietnamska firma  C.P. Vietnam Corporation  finansowana przez kapitał tajlandzki zapowiada, że w drugim  kwartale 2020 roku zacznie wysyłać przetworzone produkty drobiowe do Europy i Azji. Miesięczny wolumen  wysyłek szacowany jest na 3 tys. ton.  Tajski Charoen Pokphand Foods, część największego konglomeratu  tajlandzkiego  C.P. Group, rozszerza działalność w Wietnamie inwestując w przetwórstwo mięsa.  W tym celu, w wietnamskiej  prowincji  Bình Phước założono spółkę CPV Food. Ocenia się, że tajski gigant zamierza wykorzystać Wietnam w  roli centrum eksportowego na inne rynki świata.

Pomóc mają w tym przywileje handlowe w Wietnamie:  umowy o wolnym handlu,  udogodnienia podatkowe, niższe koszty pracy czy kontyngenty eksportowe. Trend  inwestowania przez dużych graczy w pobliskich krajach azjatyckich to przykład perfekcyjnej strategii  biznesowej dającej nowe możliwości handlowe.  Dla przykładu,  po wykorzystaniu  tajlandzkich kontyngentów  wywozowych na kurczaki, jednostki  zależne od tajskiego kapitału  będą mogły skorzystać z wietnamskich kwot i tym samym zwiększać sprzedaż na rynkach o pewnych ograniczeniach.

W grupie kluczowych odbiorców mięsa wysyłanego z Wietnamu mają się znaleźć: Japonia, Bliski Wschód i  UE. W ramach projektu realizowanego w  latach 2019  – 2023 powstaną: wytwórnia pasz o mocy 0,3 mln ton paszy rocznie, pięć ferm hodowlanych (53,6  mln piskląt rocznie)  – w lipcu tego roku zostaną zasiedlone pierwsze kurniki,  21 obiektów do produkcji kurcząt  rzeźnych o potencjale 52 mln ptaków rocznie.

Część ubojowo  – przetwórcza zakłada moce produkcyjne w skali  roku na poziomie: 116 tys. ton mięsa drobiowego i 36 tys. ton przetworzonego mięsa drobiu.

Źródło: kipdip

Udostępnij artykuł