Drewniane pocztówki z Ryglic

Drewniane pocztówki z Ryglic

 Gmina Izdebna  na Śląsku słynna  jest całej Polsce ze znajdującej się na jej terenie  wsi Koniaków gdzie powstają jedyne w swoim rodzaju koronki. Tak j samo już wkrótce będzie słynna gmina Ryglice w Małopolsce z wyrobów z drzewa czy wikliny. Rzemieślnicy z Ryglic i okolicznych wsi potrafią z drewna wyczarować nie tylko przedmioty codziennego użytku przydatne w każdym domu ale również  zabawki czy dzieła artystyczne.

Każdy kto odwiedzi  położone wśród wzgórzu lasów u wschodnich granic powiatu tarnowskiego – Ryglice na pewno nie wyjedzie bez drewnianej pamiątki przypominającej mu pobyt w gminie wolnej od smogu krystalicznie czystym powietrzem, z dobrą tradycja i kuchnią .goście , którzy odwiedzą Ryglice drewniane pamiątki mogą kupić  w działającym od tego roku punkcie informacji turystycznej , którego siedziba jest  w zabytkowym spichlerzu. W sezonie letnim  stoiska informacyjno – promocyjne gminy znajdowało się  zarówno na rynku Ryglic jak i na Górze Kokocz – punkcie widokowym chętnie odwiedzanym przez turystów, jak i samych mieszkańców .

– Pracownicy Ośrodka Kultury w Ryglicach przygotowali bardzo szeroką ofertę promocyjną , różnego rodzaju gadżety przede wszystkim wykonane z drewna, które składali i wykonywali na nich nadruki z logiem naszej gminy. Część tych artykułów i informatorów rozdawaliśmy za darmo. Również inne gadżety można było nabyć odpłatnie na stoisku – mówi Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

Dziś, aby stać się posiadaczem drewnianych pamiątek z Ryglic  nie trzeba po nie przyjeżdżać do powiatu tarnowskiego. Gmina z inicjatywy burmistrza  uruchomiła sklep internetowy z wyrobami miejscowych rzemieślników.

Staraniem Ośrodka Kultury w Ryglicach powstał film „W Kaścynej zagrodzie”. Twórcy ludowi prezentują  tam plastykę obrzędową charakterystyczną dla terenu gminy Ryglice, która wciąż jest kultywowana. Można zobaczyć sposób wykonywania pająków wielkanocnych, wyplatania ze słomy kapeluszy i chodaków, różne techniki zdobienia pisanek oraz tworzenia koronek techniką szydełkową oraz oczywiście podziwiać rzemieślnicze wyroby z drzewa

Jak podkreśla włodarz  Ryglic gwarancją  sukcesu jest świadomość celu, a jest nim jak czytamy w wizji rozwoju gminy  – dążenie do równomiernego , kompleksowego rozwoju w sołectwach poprzez zachowanie równowagi pomiędzy aktywnością gospodarczą opartą na solidnej bazie usługowo – gospodarczej i rolniczej, a ochroną środowiska przyrodniczego i kulturowego.

Gmina otwarta jest zarówno dla turystów jak i przedsiębiorców. To – jak podkreśla Paweł Augustyn zagłębie inicjatyw i przedsiębiorczości . Ryglice  idą w kierunku rozwoju gospodarczego opartego na turystyce, rolnictwu i wytwórczości. Jednym z kroków w tym kierunku jest właśnie powstanie pocztówki drewna wykonanej przez miejscowych rzemieślników z materiału pochodzącego z okolicznych lasów.

Maks Weber

Udostępnij artykuł