Dożynki Prezydenckie 2021

Dożynki Prezydenckie 2021

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego 19 września odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. 

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.


W uroczystościach udział wzięli m.in. Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef KPRP, Paweł Szrot, Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz Ministrowie Bogna Janke i  Adam Kwiatkowski.
 


Dożynki Prezydenckie organizowane są już po raz dziewiętnasty. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wydarzenie po raz drugi odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Ceremoniał Dożynkowy prowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
 

Na zakończenie wydarzenia Para Prezydencka odwiedziła stoiska kulinarne wystawione w ogrodach Pałacu.

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Udostępnij artykuł