Bardzo wysokie ceny warzyw krajowych

Bardzo wysokie ceny warzyw krajowych

W lutym zazwyczaj obserwujemy wzrost cen warzyw krajowych. Spowodowane jest to zmniejszeniem podaży i kosztami przechowywania w nowoczesnych chłodniach. Jednak w tym sezonie ceny poszybowały  do wysokości bardzo rzadko spotykanych na Rynku Hurtowym Bronisze o tej porze roku:

Powodem tak wysokich cen są niższe krajowe zbiory w 2018 r ale również i w UE, z której import miał zawsze działanie hamujące dla nadmiernych wzrostów cen. Szczególnie wzrosła cena kapusty białej do takiego poziomu, że opłacalny stał się import kapusty holenderskiej, która w Broniszach oferowana jest w zbliżonej do krajowej cenie 45 zł za worek 20kg.

Wysokie ceny warzyw krajowych nie powinny odstraszać konsumentów, ponieważ długo przechowywane z pewnością nie straciły swej zdrowotności a ewentualne pozostałości pestycydów dawno się unieszkodliwiły.

Ceny importowanych warzyw spod osłon utrzymują się z rozsądnych granicach.
Papryki 7,5-8,5 zł/kg, cukinia 5-6 zł/kg, pomidory 6,5-7 zł/kg, ogórki 6,5 zł/kg dla porównania krajowe
8-9 zł/kg, sałata lodowa 6-6,5 zł/szt, rzodkiewka 1,2-1,4 zł/pęczek.

Odmienna sytuacja panuje na rynku owoców krajowych. O ile ceny gruszek (Lukas i Konferencja)  utrzymują się na akceptowalnym dla producentów poziomie 3-4 zł/kg to w cenach jabłek obserwujemy skutki ubiegłorocznej klęski urodzaju. Jabłka odmian: Empire, Golden, Alwa, Szara Reneta osiągają ceny
1,33-1,66 zł/kg to reszta odmian oscyluje wokół ceny 0,8-1 zł/kg.

Źródło: Bronisze S. A.

Udostępnij artykuł