Badania rybackie i oceanograficzne – 100 lat doświadczeń

Badania rybackie i oceanograficzne – 100 lat doświadczeń

W Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym w Gdyni 23 września rozpoczęły się obchody 100-lecia morskich badań rybackich i oceanograficznych. W wydarzeniu uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

– Dziękuję całej kadrze Instytutu, za Państwa wiedzę i doświadczenie w pracy w ramach Międzynarodowej Rady Badań Morza. Dzięki odpowiednio wyposażonemu zapleczu badawczemu, program prowadzony przez MIR-PIB jest realizowany wzorowo, co potwierdzają doroczne oceny dokonywane przez Unię Europejską – powiedział minister podczas inauguracji obchodów.

100-lecie badań z zakresu hydrologii, biologii morza oraz rybołówstwa

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że początki istnienia Instytutu sięgają pierwszych lat  odrodzonej Polski, kiedy to w 1921 roku rozpoczęło działalność Morskie Laboratorium Rybackie w Helu, a następnie Stacja Morska. To z tych dwóch instytucji powstał Morski Instytut Rybacki.

– Ważnym elementem działalności instytutu była i jest także współpraca z przemysłem oraz z administracją rybacką – podkreślił minister zwracając się do pracowników instytutu.

– Przed nami wiele wyzwań związanych z badaniami nad stanem zasobów morza oraz próbą znalezienia odpowiedzi na pytania związane z obecnym stanem Morza Bałtyckiego. Na efekty tych prac liczą wszyscy, zarówno my – administracja, jak i sami rybacy – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister życzył pracownikom, aby kolejne lata przyniosły Morskiemu Instytutowi Rybackiemu dalszy dynamiczny rozwój i realizację wielu nowych projektów.

Źródło: MR i RW

Udostępnij artykuł