Apel samorządowców i inwestorów o zmianę ustawy odległościowej

Apel samorządowców i inwestorów o zmianę ustawy odległościowej

Polskie gminy, w drodze do samowystarczalności energetycznej, chcą i potrzebują rzetelnie realizowanych inwestycji w energetykę wiatrową. Natomiast sektor inwestorski dysponuje aktualną wiedzą, technologią i doświadczeniem, które umożliwiają realizację nowych projektów elektrowni wiatrowych na najwyższym światowym poziomie. Musi ich wspomagać dobre prawo – apeluje Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP (ZGW RP).

Powinniśmy wrócić do stanu prawnego sprzed 2017 roku, kiedy to samorządy miały władztwo planistyczne na własnym terenie i mogły decydować o lokalizacji farm wiatrowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby podejmowanie decyzji o budowie takiej instalacji w oparciu o jej oddziaływanie akustyczne w konkretnej lokalizacji, a nie wyznaczanie sztywnej odległości. Liczymy na to, że Minister Klimatu i Minister Rozwoju, którym zamierzamy przekazać wspólne stanowisko, przychylą się do naszego postulatu – mówi Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica i przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej.

Dlatego ZGW RP, Stowarzyszenie Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej (SGPEO) i Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (PSEW) wspólnie apelują do Rządu Polskiego o zmianę przepisów art. 4 ustawy z dnia 20 maja 2016r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Chodzi głównie o uchylenie szkodliwej dla środowiska i samorządów „reguły 10H”.

Dzięki jej zniesieniu możliwe będzie stosowanie najnowocześniejszych technologii, co wpłynie na spadek hurtowej ceny energii.

Razem uwolnijmy zielony potencjał polskich gmin!

Źródło: ZGW RP

Udostępnij artykuł