Afrykański Pomór Świń na Podkarpaciu

Afrykański Pomór Świń  na Podkarpaciu

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 51 i 52 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z dnia 17 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie podkarpackim, gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Ognisko ASF nr 51 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie (wyłącznie tuczniki), położonym w miejscowości Czerce, w gminie Sieniawa, w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim.

Ognisko ASF nr 52 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 38 świń (wyłącznie tuczniki), położonym w miejscowości Dobra, w gminie Sieniawa, w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: GIW

Udostępnij artykuł