Nadpodaż drobiu na światowych rynkach

Nadpodaż drobiu na światowych rynkach

Na kluczowych dla światowego drobiarstwa rynkach występuje przewaga podaży nad popytem – wynika z najnowszego opracowania analitycznego przygotowanego przez najbardziej cenioną przez drobiarstwo  instytucję analityczną – Rabobank. Problem przewagi produkcji nad zgłaszanymi przez odbiorców potrzebami  dotyka przede wszystkim Unię Europejską, Stany Zjednoczone oraz Republikę Południowej Afryki. Relatywnie  lepsza sytuacja występuje w Chinach, Meksyku oraz w Brazylii (ze względu na lokalne kłopoty lub specyfikę tych rynków).

Rabobank uważa, że druga połowa tego roku może być względnie dobra dla drobiarstwa jednak warunkiem tego jest ograniczenie podaży. W nadchodzących miesiącach sprzedaży drobiu pomagać może także rosnąca w związku z ASF cena wieprzowiny (wzrost ceny wieprzowiny wpływa zwykle pozytywnie na  wzrost sprzedaży drobiu) oraz niewielkie ryzyko wzrostu cen pasz, co jest związane także z sytuacją na rynku zbóż.

Rabobank podkreśla, że rozczarowujący popyt na międzynarodowych rynkach na drób zgłaszają Chiny. Co więcej, Chiny kupują głównie nogi, skrzydełka i łapki, co nie pomaga cenom piersi oraz tuszek. Podobna sytuacja panuje w Wietnamie. Rabobank podkreśla, że specyfika kupców z Chin i Wietnamu, w połączeniu z wysokimi marżami na piersi oraz relatywnie niskimi na pozostałe części kurcząt niezbyt dobrze wpływa na  rentowność przedsiębiorstw drobiarskich.

Źródło: kipdip

Udostępnij artykuł